درباره انرژی خورشیدی

خورشید منبع عظیمی از انرژیِ الکتریکی و حرارتی است که به آن انرژی خورشیدی می‌گویند.

روش‌های مختلفی برای بهره‌برداری از انرژی خورشیدی وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها استفاده از پنل‌ خورشیدی فتوولتائیک است. همان پنل‌های بزرگ و آینه‌مانندی که احتمالاً روی پشت بام‌ها، چراغ‌های راهنمایی رانندگی و حتی در فضاپیماها و ماهواره‌ها دیده‌اید. پنل‌های خورشیدی به عنوان رسانا عمل می‌کنند، نور خورشید را جذب می‌کنند، گرم می‌شوند و انرژی الکتریکی مورد نیاز شما را تولید می‌کنند.

انرژی تجدیدپذیر خورشیدی

تجدیدپذیر

مقرون به‌صرفه

سبز و پاک

در مقیاس بزرگتر، نیروگاه‌های حرارتیِ خورشیدی نیز از انرژی خورشید برای تولید برق استفاده می‌کنند. این نیروگاه‌ها از گرمای خورشید برای جوشاندن آب و در نتیجه به حرکت درآوردن توربین‌های بخار استفاده می‌کنند. آنها می‌توانند برق هزاران نفر را تأمین کنند. 

چرا انرژی خوررشیدی؟

پنل‌های خورشیدی امروزه مقرون به صرفه‌تر، انعطاف‌پذیرتر و کارآمدتر از همیشه هستند. انرژی خورشیدی یک راهکار عالی برای کاهش هزینه‌های قبض برق، کاهش اثرات زیست محیطی و بسیاری از مزایای دیگر است. اگر به فکر نصب پنل‌های خورشیدی هستید پایدار سولار مهم‌ترین مزایای استفاده از پنل‌های خورشیدی را برای شما گردآوری کرده است.

انرژی خورشیدی، انرژی سبز

انرژی خورشید یک منبع انرژی تجدیدپذیر است. این انرژی پاک و ارزان است و در هر نقطه از زمین قابل استفاده است. برخلاف سوخت‌های فسیلی، این انرژی محدودیتی ندارد زیرا منبع آن یعنی خورشید، محدودیتی ندارد. فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر انرژی الکتریکی را از منابع نامحدودی همچون خورشید، باد، آب و… تولید می‌کند. اما تولید انرژی از سوخت‌های فسیلی را در نظر بگیرید، نخست اینکه سال‌ها طول می‌کشد تا نفت، گاز و مانند آن شکل بگیرد و از سوی دیگر، هر بار که سوخت فسیلی را می‌سوزانید، یک قدم به پایان آن نزدیک‌تر می‌شوید!

انرژی خورشیدی و فتوولتائیک

هنگامی که نور خورشید به سلول‌های سیلیکونی در یک پنل خورشیدی برخورد می‌کند، باعث حرکت در این سلول‌ها شده و جریان الکتریسیته تولید می‌کند. جریان الکتریکی از طریق کابل فتوولتائیک به باتری خورشیدی منتقل شده و برای استفاده ذخیره می‌شود. این اساس عملکرد پنل خورشیدی و اثر فتوولتائیک است. در پایدار سولار در مورد سیستم‌های فتوولتائیک و تولید برق از انرژی خورشیدی بیشتر بدانید.